Plany adaptacyjne Miasta Oława w kontekście zmian klimatycznych

Współcześnie zachodzące zmiany klimatu stanowią jedno z największych zagrożeń zarówno dla środowiska naturalnego, jak również dla funkcjonowania gospodarki, a także życia i zdrowia ludzi. Zakres obserwowanych przemian jest niezwykle istotny, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Dlatego temat ograniczenia i dostosowania się do zmian klimatycznych stał się jednym z poważniejszych wyzwań XXI wieku. Co raz częściej dowiadujemy się o zanikających lodowcach, wzroście poziomów mórz i oceanów, kolejnych rekordach wysokich temperatur, czy intensywnych deszczach nawalnych stanowiących zagrożenie dla ludzi i infrastruktury. Tragicznym przykładem zmian klimatycznych jest m.in. powódź, której obecnie doświadczamy w Polsce.
W związku z unikatową charakterystyką obszarów miejskich, problem zagrożeń klimatycznych odgrywa szczególną rolę na obszarach zurbanizowanych. Udział powierzchni nieprzepuszczalnych i liczne obiekty budowlane tworzą swoisty mikroklimat, co ma wpływ na dynamikę temperatur, opady czy warunki wietrzne. Niestety skutki tych zmian często przynoszą negatywne konsekwencje. Wyrazem przeciwdziałania owym skutkom są strategie opracowywane na szczeblach międzynarodowym czy krajowym, ale również na poziomie  regionalnym, w tym np.  Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu. Są to dokumenty strategiczno-wdrożeniowe, których główne elementy stanowią: diagnoza zagrożeń, ocena podatności miasta na zmiany klimatu oraz część programowa, czyli propozycja działań adaptacyjnych, w tym: informacyjno-edukacyjnych, organizacyjnych i technicznych (rysunek poniżej).
Urząd Miejski w Oławie wraz z firmą Multiconsult Polska rozpoczął właśnie prace nad Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Oławy. Całość dokumentu zostanie przygotowywana przy zagwarantowaniu szeroko zaplanowanej partycypacji społecznej, w tym spotkań z Mieszkańcami, Organizacjami oraz Przedsiębiorstwami. Zachęcamy do wzięcia udziału w opracowaniu MPA. Podjęcie wspólnego wysiłku pozytywnie wpłynie na jakość życia Mieszkańców Oławy, środowisko i infrastrukturę.
Serdecznie zapraszamy:
  1. Do udziału w ankiecie dotyczącej wiedzy o zmianach klimatycznych oraz działaniach adaptacyjnych. Link do ankiety znajduje się tutaj.
  2. Na webinar pt. Koncepcja Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu, który odbędzie się w dniu 16.10.2024 r. o godz. 13.00 . Link do spotkania znajduje się tutaj.
  3. Ponadto zachęcamy do przekazywania informacji nt. planowanych przedsięwzięć z zakresu adaptacji do zmian klimatu. Zgłoszenie przedsięwzięć może zwiększyć szansę przy ewentualnym ubieganiu się o dofinansowanie z programów unijnych lub krajowych. W celu zgłoszenia działań prosimy o wypełnienie załączonego formularza i wysłanie go na adres mailowy: konsultacje-mpa@um.olawa.pl

Możliwość wypełnienia ankiety oraz zgłoszenia zadań będzie dostępna do 31.10.2024 r.

Formularz do zgłaszania działań MPA Oława

Klauzula informacyjna planu adaptacji