• Trasa nr 2 - Starorzeczem Odry

Trasa nr 2 - Starorzeczem Odry

Trasa prowadzi z Oławy do Jelcza-Laskowic, wzdłuż prawego brzegu Odry, pośród pól i lasów oraz malowniczych jeziorek starorzecza. Na trasie: rezerwat wodny „Łacha Jelcz", ruiny zamku w Jelczu, zespoły pałacowo-parkowe w Jelczu i Laskowicach oraz kościoły w tych miejscowościach. Trasa atrakcyjna od wczesnej wiosny do późnej jesieni, łatwa do przebycia.
Trasa nieoznakowana, na mapie kolor zielony.
Długość trasy od Rynku w Oławie do skrzyżowania ulic Oławskiej i Witosa w Jelczu-Laskowicach (Urząd Miasta i Gminy) 18,5 km.
Czas przejścia około 5 godzin.

Mapa Trasa nr 2 - Starorzeczem Odry

Z Rynku kierujemy się ul. Krótką w stronę pl. Zamkowego. Po drodze mijamy dwie zachowane kamieniczki z końca XIX wieku. Na frontonie budynku nr 1 zachował się metalowy, ozdobny znak cechowy. Po dojściu do pl. Zamkowego, obok apteki skręcamy w prawo i opuszczamy teren kiedyś ograniczony murami miejskimi, dochodzimy do ul. 3-go Maja, skręcamy w prawo, zostawiając po prawej stronie budynek, w którym mieści się obecnie Urząd Gminy Oława. Po około 100 m skręcamy w lewo w ul. Bolesława Chrobrego, która jest dawną drogą prowadzącą od strony miasta do przeprawy na Odrze. W 1361 roku uruchomiono tu pierwszy stale kursujący prom na rzece.
Trasa nr 2 - Starorzeczem Odry