• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oławie realizuje Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.

Moduł I – wspierający gminy w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich.

Dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości do 80% wartości całego zadania
w kwocie : 96 800 zł

Celem Modułu I Programu jest dofinansowanie gmin w zakresie organizacji usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich.

Adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej z terenu Gminy Miasto Oława , które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem, ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielne gospodarstwa, mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Usługi sąsiedzkie świadczone będą przez osobę blisko mieszkającą w zakresie obejmującym pomoc i wsparcie w czynnościach dnia codziennego, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, niewymagającą specjalistycznego przygotowania oraz w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem

Moduł II – mający za zadanie poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.

Dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości do 80% wartości całego zadania
w kwocie : 43 000 zł

„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi w wieku 60 lat i więcej, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, jak i tych objętych wsparciem w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Wsparcie udzielone jest w postaci tzw. Usługi „opieki na odległość”, obejmującej:
  •  udostępnienie tzw. „opaski bezpieczeństwa”;
  • opiekę Centrum monitoringu tzw. „opieki na odległość”. Centrum monitoringu działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, monitorując zdarzenia dotyczące Odbiorców wsparcia, w tym aktywności SOS, alerty dotyczące monitorowanych parametrów i postępujących zgodnie z przyjętymi procedurami alarmowym
Więcej informacji znajduje się na stronie ministerstwa:

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie usługi sąsiedzkiej  lub „ opaski na odległość” w roku 2024 prosi się o zgłaszanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie, ul. 3 Maja 18g/u  lub telefonicznie pod nr tel. 717 26 36 46  w godzinach pracy Ośrodka.