Zasiłek powodziowy do 2 tys. zł

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w gminie miejskiej Oława wprowadzono stan klęski żywiołowej. W związku z powyższym mieszkańcy Oławy poszkodowani w wyniku powodzi są uprawnieni do składania wniosków o zasiłek powodziowy.

Wniosek o przyznanie zasiłku należy złożyć w siedzibie MOPS Oława, ul. 3 Maja 18g/u w terminie do 15.03.2025 r.

ZASIŁEK POWODZIOWY przyznawany jest na wniosek rodziny lub osoby samotnie gospodarującej na terenie gminy, której wnioskodawca poniósł szkodę w wyniku powodzi, albo gminy sąsiadującej, na terenie której przebywa w wyniku przeprowadzenia ewakuacji albo konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania.
Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które w wyniku zdarzenia, w szczególności powodzi, będącej zdarzeniem klęskowym, poniosły szkodę.
Zasiłek jest przyznawany niezależnie od dochodów rodziny lub osoby samotnie gospodarującej i nie podlega zwrotowi, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7 Ustawy z dnia16 września 2011r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (t.j. Dz. U.2024 poz. 654).
Zasiłek jest przyznawany na wniosek rodziny lub osoby samotnie gospodarującej.

Do wniosku, wnioskodawca dołącza oświadczenie, że:
- w wyniku powodzi doznał szkody majątkowej wraz z określeniem jej wartości,
- nie ubiegał się o zasiłek na terenie innej gminy
- wyraża zgodę na weryfikację danych zawartych we wniosku.
Oświadczenie jest składane pod rygorem poniesienia odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań.

Zasiłek jest wypłacany przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w wysokości:
  1. Równej wartości szkody według oświadczenia, jeżeli nie przekracza 2.000 zł
  2. 2.000 zł , jeżeli wartość szkody według oświadczenia, jest równa bądź wyższa niż 2.000 zł

Organ wypłacający zasiłek po jego wypłacie dokonuje weryfikacji prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli w wyniku weryfikacji ustalono, że rodzina lub osoba samotnie gospodarująca, która otrzymała zasiłek, nie poniosła szkody w wyniku wystąpienia powodzi, organ wypłacający zasiłek wydaje decyzję o jego zwrocie, określając termin jego zwrotu nie krótszy niż 7 dni. Do zwrotu zasiłku stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

DRUKI WNIOSKÓW WRAZ Z NIEZBĘDNYM OŚWIADCZENIEM DOSTĘPNE W ZAŁĄCZNIKU (kliknij, aby pobrać)